Historia i dzień dzisiejszy animacji, zapowiedzi, wielcy twórcy.
Blog > Komentarze do wpisu

Bajki robią tylko faceci?

Dziś będzie o płci, o równouprawnieniu, a raczej braku równouprawnienia jeśli chodzi o twórców kina animowanego.
Jeśli spojrzymy na nazwiska reżyserów filmów animowanych, z przerażeniem odkryjemy, ze tu są właściwie sami faceci!
Kobiety trafiają się bardzo rzadko, są rodzynkami, które wytwórnie filmowe zatrudniają i którym bardzo rzadko przekazują odpowiedzialność za swoje najważniejsze bajki.
Najlepsze bajki na świecie robi Pixar. To rzecz jasna moja subiektywna opinia, ale kiedy spojrzycie na tytuły przyznacie mi rację - ”Toy Story”, ”Potwory i spółka”, ”Gdzie jest Nemo”, ”Auta”, ”Ratatuj”, ”Wall-e” czy ostatnio ”Odlot”. I teraz najważniejsze - wszystkie te bajki reżyserowali mężczyźni, z których największe sławy to John Lasseter, Brad Bird czy Pete Docter.
Feministki mają prawo wpaść w szał. Gdzie tu jest jakaś kobieta?:)
Wydawało się, że Pixar przerywa tę męską serię. We wrześniu ubiegłego roku studio, które swoją siedzibę ma w  Emeryville w stanie California, ogłosiło, że Brenda Chapman wyreżyseruje trzynasty film Pixara! Bajka ma się nazywać ”Brave” i to będzie pierwsza tradycyjna baśń zrobiona przez tę wytwórnię. Tymczasem minął miesiąc i okazało się, że zapadła decyzja o tym, że Chapman tej bajki nie wyreżyseruje! Bez żadnych wyjaśnień, rozmów. Chapman została zastąpiona przez Marka Andrewsa, który wcześniej zrobił m.in. krótki metraż ”One Man Band”. Brenda jest obecnie dopisywana jako współreżyser, wspólnie z Andrewsem, jednak tak naprawdę wpływ na film utraciła.. Szkoda...
Na ekranach ”Brave” ma się pojawić w połowie czerwca przyszłego roku.

brenda chapman

  

 

wtorek, 05 kwietnia 2011, swiat-bajki
Tagi: chapman pixar

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: polityk2, *.rudaslaska.vectranet.pl
2011/04/07 00:42:39
Myślę, że zdanie o "subiektywnej opinii" jest w tym wypadku całkowicie zbędne. Dzieła Pixara rok-rocznie stają się hitami kasowymi, podbijają serca krytyków i widzów. Zaś próbując spojrzeć na kino obiektywnie odkryjemy, że są to jedne z najlepszych filmów ostatnich kilkunastu lat - nie tylko animowanych, ale mogą na równi konkurować z klasycznymi filmami fabularnymi, a do tego wyprzedzając zdecydowaną większość z nich, jeśli mówimy o komediach i kinie familijnym.
O autorze: Nazywam się Piotr Płatek. Jestem dziennikarzem sportowym Gazety Wyborczej. Mam dwie pasje - podróże po Afryce oraz kino animowane. To ostatnie hobby dzielę z moim synem, 5-letnim Mateuszem.